Půjčovna vybavení Kontaktuj nás

Zážitky z Madeiry

Ostrov věčného jara

Madeira, zvaná také jako Květinový ostrov a Ostrov věčného jara, je obklopena Atlantikem a správně patří pod Portugalsko. Pokud tě videjko navnadí, můžeš letos vyrazit na tohle dobrodrůžo s námi!

 

Madeira adventures with BUSSAN from BUSSAN

Spakovali jsme stan, spacák, karimatku, mocca konvičku, pohory, pláštěnku, čelovku, plavky a vyrazili! Strávili jsme na Madeiře 14 dní a prošli a projeli jsme ji křížem krážem. Zdolali jsme nespočet levád, tunelů, horských cestiček a měst. I tak však zůstalo mnoho neprozkoumáno a motivace jet sem znovu je veliká.

Co od ostrova čekat?

Pokud tě láká právě Madeira, zajímá tě asi především příroda a turistika. Horské treky, levády, tunely a nebo několikadenní přechod hor – to vše ti ostrov nabízí. Na koupání v moři a hodinové válení na pláži však zapomeň. Sice je Madeira ostrov obklopený oceánem, ale je tu jen jedna písčitá pláž – na východě ostrova – Prainha Beach. Několik možností pěkného koupání najdeš v přírodních, či uměle vybudovaných mořských bazénech (např. Porto Moniz nebo Porto da Cruz), nebo na uměle vybudovaných plážích – např. u města Ribeira Brava.

Jak se na ostrov dostat?

Letecky přímo z Prahy. Společnost Smartwings (Travel Service) léta pravidelně do Funchalu několikrát týdně. Cena se pohybuje kolem 8500 Kč za zpáteční letenku. Je to asi nejlepší možná varianta. Seženete jistě i o pár stovek levnější letenku s přestupem, ale z časových důvodů se to málokomu vyplatí.

Jak cestovat po Madeiře

Ideální variantou jak prozkoumat co nejvíce, je půjčit si auto. Za 14 dní nás vyšlo půjčení auta na 7500 Kč a nafta vyjde zhruba nastejno jako u nás. I když se ostrov nezdá obří, my dohromady najeli přes 700 km. Připrav se na pořádné krpály a kde nejsou silnice propojeny tunely se budeš kroutit v serpentinách v nevelké rychlosti. Autobusy po Madeiře jezdí, ale díky autu nejsi na nic vázán a můžeš svůj program přizpůsobovat náladě a počasí.

Počasí

Na Madeiru se můžeš vydat po celý rok. I v zimě tu panuje příjemné počasí a u moře kolem dvaceti stupňů. V horách počítej chladněji s častějšími dešti. Nejvíce turistů sem jezdí na jaře, kdy zde všechno krásně kvete a velkým lákadlem je květinový festival, což je jedna z největších událostí celého roku. Celoročně tu poměrně silně fouká vítr.

Ostrov má své vlastní mikroklima. Vyprahlý východní cíp a poměrně sucho na jižní části ostrova. Sever ostrova je více deštivý a v horách se připrav na časté mlhy, kumulují se zde mraky a počasí se tu může pokazit velmi rychle. Pláštěnku je dobré mít ve vyšších polohách rozhodně při sobě.

Top místa

  • Punta de Sao Lourenco – nejvýchodnější cíp ostrova, který je odlišný než celý zbytek Madeiry. Od parkoviště putuješ pešky po vyprahlýh cestičkách až na vyhlídku a zpět. Cesta je cca na necelé tři hodinky. My si tady však zakempili a s bagáží tedy museli jít zhruba hodinku pěšky. Dušan to nazval „cesta smrti“ protože ve třiceti stupních to trochu na umření bylo. Ale kempovací romantika, koupání v oceánu, a východ a západ slunce…
  • Pico Ruivo – cesta na nejvyšší horu ostrova (1861 m). Vyplatí se výlet naplánovat podle předpovědi, protože počasí v horách není každý den nejkrásnější. My přesouvali plány několikrát a vyšlo to! Přivstat se stopro vyplatí a východ slunce jsme zastihli na Pico Areiro (1818 m) což je výchozí bod treku. Cesta na vrchol je naprosto úžasná, zdoláš cca 700 výškových metrů úzkými cestami, tunely a super výhledy. Na vrchol se dá jít i kratší cestou ze severní strany ostrova, ale doporučuji zvolit naši variantu.
  • Rabacal – údolí v západní části Madeiry s krásnými levádami 25 Fontes a vodopádem Risco. Turističtější místo, ale přesto stojí za návštěvu. Poměrně často tu prší a celý výlet propršel i nám, nicméně to levádám na kráse neubere. Kdo má dostatek síly doporučujeme přejít ještě na levádu Rocha Vermelha, z ní se vydat směr Calheta a projít dvoukilometrovým „nekonečným“ tunelem.
  • Caldeirao verde a Caldeirao Inferno – dohromady asi 20ti kilometrová lavádová tůra, která tě zavede do samotného srdce hor v oblasti městečka Santana. Super cesta s mnoha tunely, sprchou za jedním z nich a její zakončení u obrovského zeleného kotle s výhledem na údolí.
  • Cabo Girao – druhý nejvyšší útes Evropy leží asi jen 9 km od hlavního města Funchal. Dostaneš se k němu pohodlně autem a výhledem se pokocháš z turistické vyhlídky. Opět se vyplatí zajet si sem brzy ráno, než se sem naženou turisté. Kousek od vyhlídky je lanovka, kterou se můžeš nechat svézt až k úpatí útesu.
  • Encumeada – krásná cesta autem přes náhorní plošinu se zastávkou v sedle Encumeada. Tip – jeď z Porto Moniz přes mlhavý Fanal, zastáv si na vyhlídce Bica di Cana (cca 15 minut pěšky od silnice), zastav v sedle Encumeada a projdi levádu Folhadal. Sjeď udolím s terasovitými políčky až do města Ribeira Brava, kde se vykoupej na „umělé“ pláži.

 

Ceny na Madeiře

Platí se EUREM. Jídlo se pohybuje cenově podobně jako u nás. V supermarketech najdeš vše. U nás zvítězily černé olivy, které byly za hubičku a chuťově dokonalý. Místní specialita je sušená treska, kterou jsme samozřejmě ihned koupili. Co jsme však netušili (až pan google poradil) že se má treska cca 12 hodin nechat odmočit ve vodě než ji můžeš vařit. A víno? Top! Madeirské víno – (chuťově je podobné portskému) je vynikající a rozhodně ti zpříjemní všechny večery!

Asi nejpodrobnější a ucelené informace a rady o Madeiře nalezneš zde.

Chceš se vydat s námi? Čekni naši událost a pojeď! Pokud máš dotazy, tak neváhej napsat či zavolat. Rádi je zodpovíme a navnadíme tě na Madeirskou adventures výpravu!



2014-2024 © Bussan - Way to adventures

S dobrodružstvím v navrhnul drdek.cz