Zanzibar nabízí teplo, pohodu, krásné pláže, exotiku a ne jen to. Pro kitery toto místo přináší ještě mnohem víc! V následujícím článku ti přinášíme postřehy ze Zanzibaru. Jaké jsou spoty? Kdy vyrazit za větrem a jak fouká? Jak je to s ubytováním, jídlem a kolik to stojí? To vše se dočteš níže.
Atmosféru ostrova a kiterské vesničky v Paje nejde slovy popsat. Proto jsme pro vás střihli tohle videjko, aby jste měli šanci načichnout místní atmosféru. Tak se hezky usaď, zapni si reprák a užij si 4 minutky na Zanziku!
Zanzibar kite trip 2018 from BUSSAN on Vimeo.
Zanzibar
Zanzibar je africký ostrov patřící k Tanzánii. Je nazýván ostrovem koření, protože právě zde se pěstuje hřebíček, vanilka, skořice a nespočet dalších druhů koření, která jsou vyvážena do celého světa. Žije zde kolem miliónu obyvatel a úředním jazykem je svahilština. Dominantním náboženstvím je islám.
Kitespoty na Zanzibaru
- Paje – nejznámější kite spot na ostrově. Dlouhá, široká pláž. Zázemí pro kitery – restaurace, ubytování, atd.
- Jambiani – vesnička 10 km jižně od Paje.
- Waikiki Resort – severovýchod ostrova. Nachází se zde i česká kiteškola Swell.
- Kite Safari -místní ti v Paje nabízí možnost celodenního výletu na jihovýchod ostrova. Cena 50 dolarů/os. Na loďce objíždíte ostrůvky a na několika z nich kitujete. My nevyzkoušeli, ale při dobré předpovědi to může být zajímavé zpestření.
Paje
Vesnička, která před příchodem kiterů byla pouze malou rybářskou osadou. Dnes ji živí především turismus, neztrácí však na svém kouzlu.
Pláž v Paje je téměř nekonečně dlouhá a od pláže k reefu je vzdálenost téměř dva kilometry. To vytváří obrovskou lagunu, kde je na kitování (i při velkém počtu kiterů) dost místa. Ježdění, a především místní život tady nejvíce ovlivňuje příliv a odliv. Rozdíl mezi přílivem a odlivem je až 4 metry. Z obrovské laguny je během pár hodin písek a za vodou všichni utíkají do hlubšího místa kilák od břehu. Je tam krásný flat, ale poměrně narváno. Pozor si musíš dát na ostrůvky s ježky a vodu máš někdy jen po kotníky. Nejlepší „stav“ pro kitování je ve chvíli, kdy voda začne ubývat –krásný flat, mělká voda a hodně místa. Při odlivu si mimo ježků musíš dát pozor i na kolíky trčící z vody (místní na těchto kolíkových záhoncích pěstují řasy). S přílivem pak přichází vlnky a jezdí se na chopu. To je pak asi ideální vyjet si za reef na vlny, které jsou zhruba 1-1,5 metru velké. Vše ohledně stavu vody si najdeš na předpovědi odlivu a přílivu a podle toho se můžeš řídit. Dá se jezdit rozhodně za každého stavu a pokud nejsi líný si za vodou dojít, tak za příznivého větru můžeš řádit celý den.
Kdy sem jet a jak fouká?
Ostrov je kousek od rovníku a je tu tedy teplo po celý rok. Kromě období dešťů (duben, květen) se sem můžeš vydat kdykoliv. Kitery však budou zajímat především dvě období a to jsou období:
- půlka prosince až začátek března – fouká zde severovýchodní směr Kaskasi. (v průměru 5-9 m/s)
- konec června až půlka září – fouká z jihovýchodu vítr Kusi, který je silnější než Kaskasi. (v průměru 7-8 m/s)
Velikost draků – vítr je většinou na větší draky. Při slabších dnech se neztratí ani 15ka a 17ka (samozřejmě záleží na váze jezdce). My nejvíce ujezdili 12ku a 14ku.
Vítr zesiluje k večeru a standardně zde fouká spíše odpoledne a na večer. Měli jsme poměrně štěstí na vítr a naše větrná bilance – z prvních 18 dní foukalo krásně 17 dní (z toho asi 8 dnů fučelo od rána až do večera) a na závěr tripu jsme si zažili 4dny bezvětří.
Teplota – po celý rok je na ostrově kolem 30ti stupňů. V naší zimě (prosinec až březen) je na ostrově nejtepleji – 30 stupňů a v noci teploty příliš neklesají. V našem létě (červenec-září) je zde nejchladněji. Přes den stále kolem 30ti stupňů, ale večer teploty klesnou k 25 stupňům.
Ubytování
Ubytování v Paje je ideální zamluvit předem přes servery jako je např. booking. Je z čeho vybírat, záleží v jaké cenové relaci se chceš pohybovat. Oproti standardům na které jsme zvyklí z Evropy je zde ubytování s ohledem na kvalitu o něco dražší – kolem 20dolarů za osobu dostaneš pokoj s postelí a moskytiérou, jednou skříňkou a společnými sociálkami. Nic víc však ani není potřeba. Hodně ubytování má v ceně snídani. My měli na patře kuchyňku a využívali jsme ji především na snídaně a občas na nějaký rychlý oběd. V resortech jsou ceny o dost vyšší, ale užiješ si jistý komfort – bazén, lehátka na pláži a restaurace s polopenzí.
Jídlo
Na hlavní ulici v Paje potkáš nespočet stánku s výborným ovocem a zeleninou. Stačí si je obejít, udělat si přehled o cenách a sortimentu a můžeš vesele nakupovat. Například ananas 35 Kč, mango 20Kč, avokádo 20 Kč, rajčata 30 Kč/kg, vajíčka 5Kč/kus. Místní zde také prodávají výborné bramborové nebo moučné placky, samosy – plněné taštičky (moje nejoblíbenější) a dále něco na způsob našich vdolků. Ceny jsou zanedbatelné. Na obědy a večeře si zajdeš buď do restaurací na čerstvé mořské plody (chobotnice s rýží nebo kalamáry – 120 Kč, výborné ryby) nebo si dáš na ulici od místních vajíčkovou omeletu, hovězí maso na špejlích, nebo rýži se špenátem. Určitě si dej drink ze třtiny, zázvoru a limetek, který dělá pán na ulici u stánku se špízy. Výborný je zázvorový tonic – Tangawizi.
V Paje se nachází jediný oficiální „supermarket“, kde toho ale příliš nemají. Těstoviny, rýži, kuskus seženeš tady a i v menších místních krámcích. U kruháče je lokální pekárna, kde mají od rána až do noci dobré čerstvé pečivo.
Alkohol, drinky, bary a párty – hned u supermarketu najdeš obchod s alkoholem, kde se dá koupit téměř vše. Na barech ti udělají výborné drinky nebo freshe. Lahvové pivko koupíš za 30-50Kč a na výběr je z více druhů – Safari, Kilimanžáro, atd.
Výlety
Na ostrově máš možnost mnoha výletů a je na tobě, jestli si zaplatíš v resortu organizovaný trip, nebo se vydáš na vlastní pěst. Tady jsou nějaké tipy na místa která jsme objeli:
Spice Tour – farma kterou jsme navštívili se jmenuje Tangawizi Spice Tour. Místní průvodce ti ukáže, jak roste jaké koření. Dostaneš čerstvý kokos a na závěr ochutnávku ovoce. Celá tour trvá zhruba 2,5 hodiny a je to moc fajn. Při tour ti budou nabízeny ke koupi parfémy a mýdla – místní výroba a prý je nelze nikde jinde sehnat. Mají je však ve všech suvenýrech a marketech a za nižší cenu. Pokud ale chceš podpořit farmu a místní, tak budou za koupi jistě rádi.
Prison Island (Changu Island) – z přístavu ze Stone Town (před Mizingani Seafront hotel) jezdí na ostrov loďky a budou vás zde odchytávat naháněči. My jeli tam a zpět za 45 dolarů za loď (max. 10 os.) . Na ostrově je vstup 5 dolarů k želvám. Poté si projdete ostrov, nakrmíte želvy obrovské a je tam moc pěkná pláž na koupání.
StoneTown – pěkné budovy a obchůdky se suvenýry. Na místním Marketu, který je trochu menší než jsme čekali, seženeš ovoce, koření a suvenýry domů. Doporučujeme Spice Tour, Prison Island a StoneTown natlačit do jednoho celodenního výletu. Nemusíš se bát, že budeš ve spěchu. My vyráželi z Paje v 7 ráno a vraceli se v 6 večer, nikam jsme nepospíchali a výlet si užili.
Jozani Forest – Asi 15 minut autem od Paje je prales Jozani s opičkami Red colubus. Průvodce tě dovede lesem na místo, kde se v tu chvíli vyskytuje nejvíce opic. Poté procházíš pralesem, kde ti ukazuje s výkladem jednotlivé stromy a rostliny a poté přejedete cca 10 minut autem k mangrovému lesu. Zde je další pěkný 20ti minutový pěší okruh. Vstup 10 dolarů.
Blue Lagoon – cca 15 minut severně od Paje je kousek od městečka Dongwe krásné místo ke šnorchlování – Blue Lagoon. Nejlepší čas, kdy vyrazit do vody je chvíli před největším odlivem. Při přílivu se voda lehce zakaluje. Můžete si buď zaplatit výlet z Paje za cca 25dolarů na osobu, nebo se projet místním busem daladala (10Kč cesta) a na pláži si chytit loďku. Dá se dojít k laguně i pěšky, ale na poprvé to asi netrefíte.
The Rock restaurant – vyhlášená turistická restaurace na skále na moři. Dát si tady něco k pití a posedět na terásce je příjemné. Na večeři to chce mít rezervaci. Jídlo tu je ale předražené a tak doporučujeme zajít si do restaurace Upendo, kde je příjemné sezení a ležení u bazénu těsně u pláže s výhledem na The Rock.
Další výlety jako Blue safari (šnorchlovací výlet po ostrůvcích), výlet za delfíny nebo si půjčit motorku a projet se po ostrově k vyhlášeným plážím na severu jsme už nestihli.
Cesta na ostrov
Letecky se dostaneš z Prahy mnoha variantami. Pro kitery je momentálně asi nejlepší volba se společností FlyDubai, kde se dá za pár korun doplatit až 20kg zavazadel navíc (na zpáteční let 1800 Kč) a neřeší se rozměry zavazadel. Cena letenky s jedním přestupem v Dubaji je cca 16000Kč a jsi na místě za 15 hodin. Počítej s tím, že s Flydubai si připlácíš za jídlo a dokonce i za entertainment na palubě.
Golf Bag – letecká společnost FlyDubai neřeší velikost zavazadel, ale pouze váhový limit! Tuto informaci jsme před odletem nemohli téměř nikde sehnat. Na stránkách společnosti mají podmínky oversize bagu za ceny dle tarifů závisející na vzdálenosti letu. Cena za 20kg oversize extra zavazadla by vyšla na zpáteční let Praha-ZNZ na cca 11000,- což nám společnost napsala i v mailu. Skutečnost je ale taková, že klasický golfbag se do oversize nepočítá a můžeš tedy bez problému a bez příplatku letět – ideální dokoupit si za pár kaček kila navíc!
Vízum – Na letišti po příletu vybírají 50 dolarů za víza a povolení ke vstupu. Je lepší platit hotově (i když namítají, že to nejde). A mít svojí propisku na vyplnění příletového formuláře se také hodí.
Doprava po ostrově
Cesta z letiště do Paje tě vyjde na 35-50 dolarů. Taxi pro tebe můžou poslat přímo z tvého ubytování, nebo chytneš někoho na letišti (teda spíš oni tebe).
Na výlety jsme si ve větším počtu brali taxi. Cenu si domlouvat vždy předem! Dále je možnost zapůjčit si kolo nebo skútr přímo v Paje. A do blízkého okolí se neboj vydat místním busem dalladalla, který ti zastaví na mávnutí. Mačkat se na zadní 4 sedačce s 5ti místňáky je taky zážitek.
Měna
Z Čech si dovez určitě dolary. Ty vyměníš všude za místní tanzanský šilink (1dolar = 2200 šilinků). Dolary můžeš platit taxi a výlety. Zbytek platíš v místní měně. Bankomat na výběr je pouze v hlavním městě. Doporučujeme vyměnit si za dolary určitou částku již na letišti, ale není pak problém vyměnit i přímo v Paje za podobný kurz. Na platbu kartou moc nespoléhejte.
Internet a simkarta
Wi-fi je na mnoho z ubytováních, či restauracích k dispozici, ale je většinou pomalá a ne vždy funkční. Doporučujeme koupit si na místě lokální sim kartu. K té dokoupíš kredit, z kterého si pak kupuješ jednotlivé balíčky. Největší operátoři jsou Zantel a Halotel. Halotel funguje v Paje dobře. Měl tam lepší pokrytí než Zantel. Simka stojí cca 50 Kč a za 100Kč máš 3GB na týden a nějaké smsky. Někdy vyžadují i registraci simkarty a musí si zapsat tvoje údaje a ofotit pas. Někdy pas nevyžadují a koupíš už předregistrovanou simkartu.
Jazyk a místní lidé
Domluvíš se všude bez problémů anglicky. Místní jazyk je svahilština.
Základní svahilská slovíčka, která ti vystačí na celý pobyt: Jambo – ahoj, Mambo – jak je?, Hakuna Matata – žádný problém, Karibu – prosim/vítejte, Asante sana – děkuji pěkně, Pole Pole – pomalu.
Lidé jsou tu milí. Všichni tě zdraví a usmívají se a něco ti nabízejí nebo prodávají. Po pár týdnech už ti možná budou připadat jejich praktiky otravné, ale člověk s tím musí počítat v každé podobné destinaci.
Očkování
Doporučené je žloutenka AB a břišní tyfus. V případě, že by ses chtěl podívat i na pevninu Tanzánie na safari, tak je povinná žlutá zimnice. Více info o očkování najdeš tady.
Komáři – hojnost komárů závisí na aktuální období. Chce to repelent, zalehnout na noc pod moskytiéru a dát si před spaním pár piv, ať jim tak nechutnáš.
Pokud máš jakýkoliv, dotaz, nebo postřeh k výletům a kitování na ostrově, tak nám neváhej napsat koment!
Díky!