Půjčovna vybavení Kontaktuj nás!

Kite tipy a informace o Egyptě

TIPY, CO A JAK V EGYPTĚ?

Kite tipy a informace co a jak v Egyptě? V následujícím článku se dozvíš kompletní info, které tě může zajímat pokud se chystáš na kite do Hurghady.

Kitespot a podmínky pro kitování

Oblast kolem Hurghady je pro kitery oprávněně obrovským lákadlem. Velká laguna s mělčinou, čisté modré a teplé moře. Díky mělčině nabízí laguna dostatek prostoru pro začátečníky i pro trénink nových triků.

Paradise kite spot leží severně od města Hurghada a je v obklopení resortových hotelů a malých vilek, kde je možnost se ubytovat. Kite centrum nabízí výborné zázemí – prostor pro startování draků, kompresor, bar, lehátka, paddleboardy, slack line, indoboard, wc, sprchy, wifi… Nejdeš tu prostě vše, co pro svoje pohodlí a kiting potřebuješ. Cena za užívání kite pláže a úschovny je cca 6 eur/os./den (záleží na délce pobytu). Aktuální ceník najdeš tady. Dno je většinou písčité, někde korálovité (botky do vody se pro začátečníky hodí). Díky mělčině je hladina většinou bez vln. Při přílivu a silném větru se tvoří „chop“.

Vítr a podmínky pro kitování – velká výhoda tohoto spotu je, že zde fouká téměř celoročně. Mimosezóna je dá se říct pouze v zimním období od  listopadu do půlky března.  Od března do října je tu pravděpodobnost větru kolem 80% a letní měsíce jako červenec a srpen mají pravděpodobnost až 90%. Mohou samozřejmě přijít ne nevětrné dny, ale to už k tomuto sportu patří.

Síla větru  a velikost draků – celkem dobře vychází předpověď větru. Dají se tedy podle toho před cestou zvolit ideální velikosti kitů. Obecně zde fouká silnější vítr a to na draky 8-12 metrů. Aktuální web-kameru z kite spotu v El Gouně najdeš tady.

Počasí – od června až do října se teploty pohybují kolem 35 stupňů. Moře je krásně prohřáté a na ježdění stačí boardshorty. Jarní měsíce doporučujeme vzít si krátký nebo i dlouhý neopren – moře ještě není tak teplé a při silném větru je ve vodě pocitově chladno. V zimě je velký teplotní rozdíl mezi dnem a nocí, kdy ve dne se teploty vyšplhají až ke třicítce, ale v noci padnou i na 15 stupňů. Na ježdění mít s sebou v tuto dobu určitě dlouhý neopren. Přes největší vedra v průběhu letních měsíců se ale nemusíš bát, že bys tu „shořel“.  V létě zde fouká ten nejlepší vítr, který tu funguje téměř 95%procent dní a díky tomu je tu příjemně a snesitelně i při vysoké teplotě. Na předpověď se můžeš podívat tady.

Příliv a odliv – nejpatrnější rozdíly mezi přílivem a odlivem jsou v letních měsících. Vše můžeš vidět na předpovědi na tide forecast. Za vodou si při největším odlivu musíš dojít zhruba 150 metrů.

Ubytování, doprava a stravování

Ubytování – na výběr je ze dvou možností. Využít hotely s all-in, anebo se ubytovat separé a užít si gastro výlety do měst Hurghada a ElGouna.  Hotel s all in je možné zajistit si s celým balíčkem přes cestovku, nebo pak sólo přes booking. All-in hotely v dosahu kite spotu jsou AMC Royal Hotel, Hawai le Jadrin Resort a Hawai Riviera hotel. Nejlépe vychází poměr cena výkon AMC Royal Hotel. Cena v all-in hotelu AMC je od 35 eur/os./noc. Cena závisí na době a případné akční nabídce hotelu.

Ubytování mimo resort – zhruba 50 metrů od kite spotu se nachází Palma resort, který se skládá z apartmánu a vil, které se dají pronajmout. Vila má svůj bazén, venkovní gril, obrovskou kuchyň s jídelnou, soc. zařízení pro každý pokoj, AC a je pro max. 10 lidí. Apartmány jsou pro 6-8 osob.

Letenky – z Prahy létají přímo do Hurghady dva spoje. Smartwings s letenkami okolo 7500,- a váhovým limitem o zavazadlu 15 kg, plus příručák. Druhá linka je Air Cairo s váhovým limitem odbaveného zavazadla 23kg a cenou podobnou.

Vízum – při příletu na letiště se platí vízum 25 dolarů. Platné je na jeden vstup s délkou pobytu maximálně 30 dní. Musíš mít pro vpuštění do země pas platný minimálně 6 měsíců po návratu z destinace

Měna – můžeš platit eurech a dolarech. Momentálně je lepší mít s sebou dolary, které místní rádi vidí. Eurem se zas platí například v kite centru. Dolary a eura si můžeš vyměnit na místní měnu – egyptskou libru. Aktuální kurz najdeš tady. Místní měnou se vyplatí platit například v restauracích. Výlety a taxi se platí povětšinou v dolarech.

Internet, transfer z letiště a doprava  – transfer z letiště vychází na zhruba 15 dolarů, pokud máš domluvený taxi předem například přes kiteškolu. Na místě na letišti je vyvolávací cena taxikářu 35 dolarů a jsou celkem neústupní. S velkou šikovností to člověk zmáčkne na 20 dolarů za jednu cestu. Chce to být nekompromisní. Internet – na letišti si můžeš hned koupit sim kartu s daty (10USD za 7GB).  Z ubytování do města se pak pohybuješ taxikem, …..

Jídlo – když pomineme all-in stravu v hotelích a samovaření si na apartmánech, tak Egypt nabízí spoustu chutí a gastro zážitků. V Hurghadě a městečku El Gouna je nespočet výborných restaurací, kde mají vše od mořských plodů až po steak z velblouda.

Nákup potravin – na nákup do supermarketů poblíž spotu se dá dostat buď 20ti minutovou chůzí anebo taxíkem. V obchodech seženete všechny základní potraviny. Pokud je libo čerstvé mořské plody, tak stačí zajet do Hurghady na místní trhy. Výběr ovoce a zeleniny je zde luxusní. Alkohol je na místě možné koupit v městečku ElGouna a doporučuje se zakoupit ho hned po příletu na letišti v duty free.

Střevní potíže – můžete se s nimi potkat a nemusíte. Chce to dát si pozor na vodu, která není pitná a ze které mohou být dělány kostky ledu a omývá se v ní zelenina. Na střevní potíže je ideální si pořídit místní lék Antinal (cena od 2 eur do 30 eur dle nálady lékárníka), který zabírá nejrychleji a nejlépe. Pokud se člověk stravuje rozumně a nepřejídá se například vším co potká v all-in, tak by mohl být teoreticky bez potíží. Záleží i na každém, jak má odolný žaludek.

Aktivity v okolí

Kite trip lodí na jeden či dva dny – možnost domluvit se v partě (případně se k nějaké přidat) a vyrazit lodí za větrem na ostrůvky v okolí Hurghady. Tady si užijete kitování s pár kamarády na vodě. V ceně je jídlo a výlet se dá udělat i dvoudenní s večerním ohýnkem na pláži.

Potápění a šnorchlování – Rudé moře je vyhlášené korály a bohatým podmořským světem. Dá se doplavat ke korálům kousek od kite centra a nebo se vydat lodí na některé ze vzdálenějších ostrůvku a korálu. Klasické ponory s výbavou zde nabízí spousta specializovaných potápěčských firem a je tedy jen na vás, kterou zvolíte. Ponory jsou i s kurzy pro začátečníky a pokročilé.

Výlet lodí za delfíny – celodenní výlet lodí za delfíny s jídlem a pitím v ceně. Je zde opravdu obrovská šance že delfíny spatříte. Cena výletu je cca 50 eur.

Wakeboarding – V městečku ElGouna se nachází wakový vlek Slide Cable Park s výborným zázemím. Jsou zde i vleky pro začátečníky a spousta překážek pro borce.

Putování do pouště na velbloudy či čtyřkolkách – výlet do pouště za beduíny. Možnost projet se na velbloudech, nebo si zapůjčit čtyřkolky a zařídit si v poušti na dunách.

Delfinárium – tady si zaplaveš s delfíny a podíváš se na jejich show. My popravdě tomuto příliš nefandíme, ale pro mnohé je to zážitek.

Kdyby Tě cokoliv zajímalo napiš nám pod článek koment! Díky

 2014-2022 © Bussan - Way to adventures

S dobrodružstvím v navrhnul drdek.cz