Půjčovna vybavení Kontaktuj nás

Kite tipy a informace o Sicílii

Tipy a informace ohledně kiteboardingu a výletů na Sicílii. Jaký je kite spot a jeho okolí? Jak se vyhnout davům turistů, když se tu jako my zjevíte v hlavní sezóně. Co vše stojí za to na ostrově vidět. A jeli bychom sem znovu? Koukni na videjko a nalaď se na další kitovou sezónu.

 

Sicily Kite Trip from BUSSAN on Vimeo.

Kdy se vydat na Sicílii

Na Sicílii se dá vyrazit celoročně. Co se týká množství turistů na ostrově, tak nejlepší měsíce jsou jaro (květen a červen) a podzim (září a říjen), kdy není hlavní turistická sezóna. Větrně je Sicílie příznivá od jara do podzimu – květen až září/říjen. Nejsilnější vítr je díky termice červenec a srpen (10-15m/s).

Jak se tam dostat

Na Sicílii jsou hned 4 letiště. Katánie, Palermo, Comiso a nejblíže kite spotu leží letiště Trapani Birgi. Ceny letenek nejsou vysoké a do Trapani se dostanete přímým letem z Prahy se společností Ryanair za pár kaček.

Na místě je asi nejlepší variantou zapůjčit si v půjčovně auto a pohybovat se pak nezávisle po ostrově.

Kite spot

Mezi městečkem Trapani a Marsala leží laguna La Stagnone, která je ideální pro kitování. Je krytá ostrovem Isola Grance a tak tu vzniká perfektní flat. V zátoce je mělká voda, takže ideální jak na učení začátečníků, tak na drcení tríčků. Jediná nevýhoda je, že moře není v laguně nijak zvlášť krásné a hojně tu rostou sasanky. Takže když si sednete v místě kde je méně vody, tak vám občas dá pusu na zadek jako mě. Doporučuju tedy pro dámy legíny na ježdění a pány povětšinou ochrání jejich chlupaté nohy a boardshorty.

Z laguny se dá vyjet na moře a objet celý ostrov Grande, nebo objet menší ostrůvek Santa Maria uvnitř zátoky. Západy slunce jsou tu překrásný. Pokud je člověk ještě na vodě, nebo se kochá ze břehu, tak obojí stojí za to.

Kite školy

Laguna je plně obsazená kite školami a tedy i spousty začátečníků a kurzantů. Naštěstí se díky mělké vodě tento počet rozprostře. I tak může být v laguně občas celkem plno. Dá se ale vyjet i na moře, nebo si najít své místečko daleko od břehu.

Působí zde i české kite školy. My navštívili základnu KiteSeason – na místě je zázemí na odpočinek a startování draků, kompresor, wifi, záchod, sprcha, příjemný bar. Poplatek za den je 8 eur. Platil i nekitující doprovod (byl slabý vítr jen na mě, ale za využití báze a zázemí jsme platili oba). Samotná kite škola nabízí i ubytování v blízkých apartmánech u laguny nebo u města Trapani.

V okolí základny jsou baráčky s ubytováním a když se promotáte vinicemi, tak dojedete k hlavnější silnici kde si můžete koupit kafe nebo něco na zub. Dále jsou poblíž plážičky s obřerstvením, kam můžete vyrazit na opalovačku a relax. San Teodoro beach nebo Marausa beach. Pláže nejsou nějak uchvacující, ale jako změna po laguně rozhodně stačí.

Co vidět na ostrově

Agrigento – městečko ve kterém se nachází Údolí chrámů – komplex chrámu, které tu zanechali řekové. Chrámy jsou zachovalé a stojí to za návštěvu. Vstup je 10 euro. Nevýhoda je opět, že se tu brodíte davy turistů. My šli na prohlídku již za tmy, kdy bylo vše krásně nasvícené a turistů jen hrstka.

Scala dei Turchi – krásná vápencová skála. Tip jak se vyhnout turistům je spát v autě na parkovišti a na pláž jít ještě před východem slunce. Užijete si tam samotný východ i klid bez davů.

Marsala – Mezi Trapani a Marsalou jsou krom kiterského spotu také soliniště. Sůl se zde získává odpařováním slané vody a patřilo to k důležitým hospodářským odvětvím. K vidění jsou zde větrné mlýny. Původně jich tu bylo 60. Dnes je funkční jen jeden a je jako turistická památka.

Erice – horské městečko poblíž Trapani s krásnými výhledy stojí určitě za návštěvu.

Přírodní rezervace Zingaro – jelikož pláže v okolí kite spotu nás až tak neuchvátili, vydali jsme se do přírodní rezervace za vyhlášenými plážemi. Dostali jsme u vstupu mapičku a na výběr bylo z mnoha míst. My podle mapky jedno vybrali a vydali se cestičkou asi na hodinovou štreku. Pláž moc hezká, nicméně přeplněná. Ale našli jsme si svoje místečko na kamenech poblíž.

Pizza Carbonara – druhá nejvyšší hora Sicílie s 1979 metry a konečně nikde ani živáčka. Spaní kousek od silnice na louce v obklopení krav a další den zhruba 4 hodinový okruh na vrchol a zpět. Kdo si rád odpočine od lidí, tak můžeme jen doporučit.

Horská městečka – cestou na západ ostrova jsme projížděli spousty krásných horských městeček. Vyhlášená jsou Petralia Sottana a Petralia Soprana. V druhém jmenovaném jsme udělali zastávku, městečko je krásé a doporučujeme kavárničku s výhledem hned u největší městské památky.

Etna – nejvyšší činná sopka Evropy. Spali jsme na parkovišti ze kterého vedou treky po Etně. My ale večer odlétali, takže jsme se vydali jen na kratší okruk. Foukalo jak blázen a vrchol Etny byl v mraku. nicméně měsíční krajina a výhledy na moře mají kouzlo. Cestou zpět jsme narazili na dvě jeskyně, které jsme zlehka probádali. Etna super.

Favignana – ostrov kousek od Trapani. Lze půjčit loď a na ostrov se vydat. My bohužel nestihli, ale slyšeli jsme samá doporučení, takže určitě to bude stát za to.

Celkově jsme z ostrova odjeli se smíšenými pocity. Kitování a flat skvělý, nicméně moře žádná nádhera. Nedolehla na nás ani taková atmosféra jako jsme zvyklí například v Řecku. Okolí spotu (ne spot samotný) mi přišlo tak nějak bez atmošky. Ale je to jen náš subjektivní pocit. Nemáme moc rádi přeplněná místa a tady i díky hlavní sezóně jsem téměř nic jiného nepoznali. I když jsem si po návratu říkala, že už sem nemám potřebu jet, tak když se zas koukám na to videjko, tak…



2014-2024 © Bussan - Way to adventures

S dobrodružstvím v navrhnul drdek.cz