Půjčovna vybavení Kontaktuj nás

Kite tipy a informace o Tenerife

Rozmanitý ostrov, kde můžeš kitovat, lézt, surfovat a hikovat po horách. Sopka Pico del Teide se svými 3718 metrů, vavřínové lesy na východě ostrova nebo krásná soutěska Masca na západě. Divoké černé pláže, horská městečka a spousta dalších věcí k vidění. Nudit se tedy nebudeš. Nás ale zajímá především jak je to tu s kitováním a jestli (pokud je kiting priorita) se sem vydat, nebo raději zabrouzdat na pořádnou kitovačku jinam.

Přílet na ostrov

Na ostrově je několik letišť. Nejblíže kite spotu a také s přímým spojem z Prahy se společností Smartwings leží letiště SUR. Cena letenek je cca 6500 bez zavazadla. Golfbag 32 kg stoji 3000 zpáteční cesta a klasické zavazadlo 23 kg je za 1200,- za zpáteční cestu.

Kdy sem vyrazit

Na Tenerife se můžeš vydat celoročně. I v zimních měsících je tu příjemných 20 stupňů. Moře je sice chladnější a tedy na nějaké velké koupání to určitě není. Na treky a výlety jsou ale podmínky parádní. Na kity doporučuji dlouhý neopren.

Vítr zde fouká nejčastěji ze severovýchodu a ideální je vyrazit na předpověď. Zimní měsíce jsou celkem větrné, ale není jistota. My měli z osmi dnů tři dny parádní vítr. Pak nefoukalo. Na aktuální předpověď se můžeš mrknout tady.

Pohyb po ostrově a ubytování (karavany)

Na pohyb po ostrově si to chce rozhodně vypůjčit auto. Pozor většina společností dnes již vyžaduje vlastnit kreditní kartu. Debetní karta nestačí. Je tedy dobré pořádně si přečíst podmínky jednotlivých společností. Na ostrově celkem ve velkém frčí půjčování karavanů. Ideální varianta spaní a objevování ostrova. Češi gipsytrip.cz mají na výběr z několika karavanů či obytných dodávek. Zároveň nabízí i ubytování ve své vile. Další společnosti kde můžete karavan objednat je např. tady. My měli jedno klasické (pidi) auto a Beni rodinka karavan. 4 dny jsme měli ubytování u kite spotu v El Medánu a další program bylo objevovat ostrov tak trochu na punk. Díky zázemí karavanu a možnosti vaření a v mém případě i přespání (díky rodinko) se ten punk o dost zmírňoval.

Mapka našeho putování po Tenerife.

Ubytování lze jinak sehnat klasicky přes booking nebo Airbnb. Možností je spousta – od hostelů až po luxusní hotely a aprtmány v různých cenových relacích.

Ceny jídla v obchodech jsou podobné jako u nás. V restauracích záleží podle místa a i podle typu restaurace, od rychlých fastfoodů až po luxus rybí restaurace tu najdeš celkem vše.

Kite spot – El Medáno

Asi jediný vhodný kite spot na celém ostrově je El Medáno. Pěkná pláž s černým pískem. Při vstupu do vody musíte první překonat vlny a pak už si jezdíte po zátoce. Je to spíše chop. Směrem k centru Medána u mola se tvoří pravidelnější vlny a brázdí to tam vlnovkoví nadšenci. Na spotu bývá celkem plno a není to určitě nejlehčí místo pro začátečníky. Do toho jsou tu kite školy, které učí na suchu na pláži a pak u vstupu do vody. Cca v půli pláže jsou kamenné výběžky a za nimi je pak ještě kousek pláže, ale tam už se s drakem dostat nechceš.

Další kitová možnost je na pláži za horou Montana Roja, ale jezdí se spíše na off shore.

Výlety

Přehrada a lezení

Opuštěná a nenapuštěná přehrada zhruba 30 minut od El Medána. Auto zaparkuješ dole u prašné cesty a vydáš se necelé dva kilometry do kopce. Za přehradou jsou skály na lezení a pěkný výhled. Vstup do vnitřku přehrady není ničím zahrazen a tak se dostaneš do útrob a labyrintu přehrady, kde ti chvíli trvá než se zbavíš nepříjemného pocitu ze tmy, prachu a černých tajemných chodeb.

Los Gigantes

Turisticky vyhlášená strana ostrova v okolí Americanos, které jsou prošpikované hotely leží městečko Los Gigantes, ze kterého jsou krásné výhledy na skalnaté pobřeží. Zaparkovat se dá buď v kopci, nebo dole u přístavu, kde 1h stojí 1,5euro a na tu krátkou zastávku a pokochání se výhledem se to vyplatí. Hned za přístavem je pláž, kde je přímý výhled na útesy a když nejsou velké vlny, tak se můžeš vykoupat.

Masca

Už jen serpentiny k této soutěsce jsou zážitek. Pro řidiče možná ještě o krapet větší, když v protisměru potkáš autobus. U soutěsky bývá problém zaparkovat a přes den je tam narváno. Je tu pár hospůdek a kaváren a výhledy jsou krásný. My tam před dvěma roky dorazily v podvečer a se spacáky došli se setměním soutěskou dolů k moři, kde jsme přespali (samozřejmě se to nesmí). A druhý den ráno jsme tam byli úplně sami a obě cesty jak dolů tak nahoru jsme měli prakticky bez turistů. Letos je samotná soutěska až do léta kvůli sesuvům půdy uzavřena a tak jsme se jen pokochali výhledem a dali pivko v místní hospůdce. Cesta dolů trvá cca 2,5h, cesta nahoru 3hodiny.

Maják

Další krásný místo ostrova s vyhlášeným západem slunce. My tam opět přespávali na divoko. Krom pár karavanů a samozřejmě pár dalších Čechů je tam naprostý klid. Ráno nás v sedm hodin probudili rybáři. Letos je tam bohužel omezení vjezdu a tak mezi 10 a 19 hodinou je silnice směr maják uzavřena. Smí tam pouze autobus či taxi a vstup hlídá hlídka. Moc jsme to nepochopili, protože západ slunce byl zhruba v půl sedmé a tak my a spousty dalších lidí, kteří sem kvůli vyhlášenému západu přijeli měli smůlu a nebyli k majáku vpuštěni. Před zátarasou se dá zaparkovat a dojít se na západ mrknout pěšky.

Garachico a Icon de los Vinos

Městečko Garachico a jeho přírodní bazény. Byl obrovský příliv a vlny, takže bazény byly na koupání uzavřeny. Jinak pěkné náměstí a celé městečko. Další zastávka je městečko Icon de los Vinos, kde je strom El Drago – nejstarší strom tohoto druhu na světě. Strom je vidět z náměstí. Celé městečko leží v kopci a za krátkou návštěvu stojí. Problém je zaparkovat, ale na placené parkoviště se vždy vejdeš.

Pico del Teide

Dominanta ostrova – sopka Pico del Teide. Už samotná cesta k ní je zážitek. Zajímavá a měnící se krajina. Přímo na sopku se dostaneš dvěma způsoby. Pěšky nebo lanovkou. Pěšky vede několik tras a výstup nahoru trvá zhruba 7hodin. Lanovka stojí zpáteční cesta 27euro a jsi na hoře za 8 minut. K samotnému vrcholu je to pak dalších 30minut pěšky, ale nedostane se tam každý. Musíš si vyřídit povolení, které je zadarmo, ale bez kterého tě k vrcholu nepustí. Povolení bývá vybookované na několik měsíců dopředu. Pokud tam jdeš mimo dobu kdy jezdí lanovka, tak by tam hlídači být neměli a dostaneš se i bez povolení na samotný vrchol. Dále si můžeš zaplatit nocleh na horské chatě Refugio Altavista u horní stanice lanovky a k tomu máš již rovnou i povolení na výstup k vrcholu. My zvolili jen krátký pěší okruh okolo roques de Garcia, který zabral nějaké dvě hodinky.

Punta del Hidalgo a trek z Cruz del Carmen

Zastavili jsme v městečku Punta del Hidalgo , kde jsme přespali jsme na jeho úplném konci u moře. Ráno jsme nasedli na autobus a s jedním přestupem jsme se dostali za hodinku do městečka Cruz del Carmen. Odtud pak vede 10ti kilometrová pěší stezka až k našemu výchozímu bodu. Stojí to za to. Procházíte lese, pak loukami a nakonec skalnatým pobřežím a po celou dobu jsou překrásné výhledy. Cesta trvala necelé 4hodinky.

Anaga

Tenerifský „prales“. Vavřínové lesy v celé oblasti parku Anaga stojí za návštěvu. Oblíbené výchozí místo je vyhlídka v Cruz del Carmen, ze ze které vedou krátké i delší okruhy. Zajímavé stezky a další tipy nejen na Tenerife, ale i další z kanárských ostrovů můžeš omrknout zde.

Almáciga a Benijo

Severní cíp ostrova a úžasný městečko Almáciga s krásnou pláží Benijo. Neproudí sem davy lidí, pláž je nádherně černá a scházejí se zde surfaři. Na koupání to tu je, ale jsou tu silné proudy, takže je ideální držet se jen tam kde člověk dosáhne. Lidé tu spí v karavanech a stanech a panuje tu pohoda. Za mě jedno z nej míst na ostrově.

Las Teresitas beach

Proslavená pláž ostrova, která je jediná ze žlutého písku. Písek sem byl dovezen z Afriky a pláž plná palem a barů je sice turistická, ale působí exotickým a příjemným dojmem.

Za mě je ostrov ideální kombinací kitu, hikování a objevování zajímavých míst. Je tu rozhodně co vidět. Na samotné kitování jsou rozhodně lepší místa, ale celkově bych se sem klidně ještě vrátila a spojila kitovačku s putováním po dalších místech a plážích ostrova. Ikdyž myslím, že to nejhezčí už jsme objeli a objevili. Takže pokud máš Tenerife v hledáčku, tak určitě doporučuji!



2014-2024 © Bussan - Way to adventures

S dobrodružstvím v navrhnul drdek.cz