Stojí to vůbec za to? Rady, tipy a 14 dní zážitků…
Thajsko je turisticky populární a cenově dostupné. Čeká vás spousta chilli, kari a neuvěřitelné gastronomie. Krásná příroda, odlišná kultura, Buddha na každém rohu. Moře, pláže, palmy, pralesy, opice, švábi, transvestiti a hlavně nová cesta k zážitkům.
Je to už rok, co se ruský rubl propadl, a na internetu se objevila letenka z Čech do Bangkoku za 7500,-. Nemuseli jsme se ani rozmýšlet. Stačí si najít čas a vypravit se do bývalého Siamu, kde je rozhodně co objevovat!
Thailand highlight from BUSSAN
Pardubice – Moskva – Bangkok
Zabaleno. Odlétáme z Pardubic, zastávka v Moskvě na Rudém náměstí je samozřejmostí a pak už směr Bangkok. Po příletu do Bangkoku pocítíme pořádné horko, které nás bude doprovázet po celou dobu. Chytáme místní tuktuk a vydáváme se do víru velkoměsta. Známá ulička KhaoSan, kde se dá lehce sehnat ubytování, se stává naším výchozím bodem. Lidmi a jídlem se to tady jenom hemží. Bangkok je jedna velká kuchyně na kolečkách. Na každém rohu někdo něco kuchtí a prodává. Všude jsou pojízdné stánky s ovocem, PadThai, grilovanými banány, brouky, prostě gastronomický ráj. Ovšem za předpokladu, že máte rádi něco ostřejšího.
Obcházíme známé památky, ochutnáváme co nejvíce pokrmů, zastavujeme na místních tržištích a marketech. Vstupy na památky nejsou vůbec vysoké, putování po Bangkoku také ne. (Zlatá hora 20 bathů/osobu, Wat Arun 50 bathů/os, What Pho 100 bathů/os). Jen se nenechat nachytat od místních tuktukářů a taxikářů, kteří zkouší na turisty různé známé fígle, jak z nich dostat co nejvíc peněz. Příkladem jsou náhody, že právě památka na kterou se chystáte není otevřená, ale na druhé straně města je jedna, kterou musíte vidět. Samozřejmě vás tam rádi dovezou. V Bangkoku stačí tak 2 dny a hurá dál….
Bývalé hlavní město
Z Bangkoku vyrážíme vlakem do bývalého hlavního města Ayutthaya, které je protkáno památkami a chrámy. Cesta za 30 bathů třetí třídou trvá 3 hodiny a spoje jezdí každé dvě hodiny. Městečko je malé a tak půjčujeme kolo – nejlepší volba. Tohle město mě opravdu baví. Nevím, jestli je to kolem nebo atmosférou. Všude nějaké trhy, místní jídlo, milí lidé a spousta míst, která stojí za návštěvu. Dá se říct, že za jeden až dva dny máte všechny hlavní památky odfajfknuté. Známá hlava Buddhy v kořenech stromu je k vidění v chrámu Phra Mahathat. Vracíme kolo a vyrážíme vlakem zpět směr Bangkok, z kterého pak nočním autobusem k moooři.
Proč se (ne) vydat na Phuket?
Phuket – poměrně velké zklamání a osobně příliš nedoporučuji. Lepší volbou bude věnovat půvabnějším místům, než je tento profláklý poloostrov. V samotném městu Phuket na západním pobřeží není nic zajímavého. Turistická města na východě u zátoky Patong jsou jeden velký obchod se suvenýry a jedna velká diskotéka. Ideálním řešením je půjčit skútr a objet poloostrov na něm. Cesty ve vnitrozemí v džungli a po vyhlídkách si užíváme, dají se najít i klidnější pláže a na méně turistickém východním pobřeží se v místní vývařovně najíme za neuvěřitelných 20korun (polévka, jídlo, pití). Krásný západ slunce z vyhlídky na nejjižnějším cípu Phuketu – Promthep Cape.
Vyhlášený PhiPhi Island
Během plavby na ostrov mě děsí lidmi přeplněná loď a obava, že nastane podobné zklamání jako na Phuketu. Cena za odvoz z hotelu a plavbu na lodi vychází na 600 bathů na osobu. Dvouhodinová plavba se zajížďkou k zátoce Maia Beach, která je na rozdíl od filmu „Pláž“ totálně přelidněná. Nával turistů se ztrácí v uličkách městečka a na nejbližších plážích a barech. Lodní výlety nabízené na každém rohu vynecháváme (neplaťte nikdy nic předem) a jdeme hledat klídek a samotu po svých. Vydáváme se pěšky na View point a poté džunglí na vrchol ostrova, kde je z rozhledny krásný výhled na okolní ostrovy. Cesty v džungli jsou „značené“ (viz mapka ve videu). Nepotkáváme cestou krom jednoho Čecha a jednoho hada nikde ani živáčka. Skrz ostrov dorazíme na pláž Rantee Bey, kde jsme téměř sami. Po opalovačce pokračujeme dále a podél pobřeží obcházíme ostrov. Pár menších plážiček a chatrčí místních domorodců, kteří zde nežijí v žádném luxusu. Naopak. Cesta vede – spíše nevede – chvílemi nepohodlně vodou a menšími útesy. Potkáváme Čechy, kteří nám radí krásné šnorchlování u blízkého reefu na Loh Moo Dee, kam jsme právě došli. Šnorchlování stojí opravdu za to. Za rybičkami a vodními potvorami se sem vydáváme další den znovu. To už volíme jednodušší cestu přes Long Beach, která vede z centra města. Na PhiPhi jezdí především mladí lidé a tzv. batůžkáři. Večerní bary a několik plážových diskoték tu samozřejmě najdete. Stejně tak klid, relax a krásnou přírodu.
Top of Thailand – Railay
Z Phiphi za krásných 350 bathů opět lodí a tentokrát přímo na Railay, které je pro mě top z celého výletu. Railay je výběžek u města Krabi, na který se dá dostat jen lodí. Krabi vynechejte a jeďte se ubytovat přímo sem. Na východě výběžku leží jen městečko a nehezká pláž. Pláž na západě je krásná a hned vedle ní leží vyhlášená Phra Nang Beach i se svou známou jeskyní. Přes den je na plážích poměrně plno, turisté se sem valí z pevniny, ale ráno a večery… nááádhera. Izolace od okolního světa a ráj na zemi. Všude se dá dojít pěšky a kolem skal vede cestička na poslední pláž na výběžku – Ton Sai Beach. Spíme v bungalovech u Ton Sai, kde nestojí ani jeden hotel a “vesnicí“ panuje skvělá atmosféra. Základnu tu má mnoho mladých lidí, kteří sem vyráží za lezením. Railay je vyhlášený lezecký ráj. My lezecké nádobíčko nemáme, ale máme v plánu objevit lezení nad mořem (tzv. Deep Water Soloing). Půjčujeme kajak a pádlujeme po moři směrem ke vzdáleným ostrovům. Po hodině se dostáváme se na Poda Island, kde je krásná pláž. Na jeho vzdálenější straně jsou skály, které hledáme. Do vody ze skal visí žebříky, po nichž se dá vyšplhat na skály. Stačí vysednout přímo z kajaku a můžeme vesele lézt. Dolů se samozřejmě skáče. Až se vyřádíme na skále čeká nás ještě pádlovačka zpět na pevninu.
Národní park a James Bond Island
Railay si užíváme tři dny a pak se přesouváme do Krabi. Tady nasedáme na autobus a jedeme směrem k národnímu parku Phang Nga. Z průvodců jsme příliš informací nevyčetli, jen že místo stojí za návštěvu. Vše je tu celkem daleko, k přístavu se musí taxíkem a stále není z přírody nic vidět. Pro vidění národního parku se musí objednat loď, které jsou pro samotný pár poměrně drahé (3 hodiny prohlídky za 1500 bathů/loď). Je už pozdní odpoledne, turisté výjimečně nikde na obzoru. Během chvíle se však objeví další osamělý pár a společně vyrážíme. Z moře před námi vystupuje 120 ostrovů a je mezi nimi i slavný James Bond Island a je to opravdu náramná podívaná. Pohledy na ostrovy a ostrůvky berou dech a když se přidá západ slunce, tak dvojnásob. Následuje hodinová zastávka v muslimské vesnici Ko Paniy, která je vystavěna na kůlech a přiléhá k jedné ze skal. Díky pozdnímu času jsme ušetřeni turistickému ruchu, z kterého zde místní žijí asi nejvíce. Místní zde mají vystavěnou mešitu, fotbalové hřiště a žijí si tu svým vlastním tempem. Zpět do města si nechceme brát přepálený taxi a volíme stopa. Po chvilce nasedáme do 3 dveřové toyoty, která už veze 6 člennou rodinku.
Závěrem tipy a rady
V Thajsku se platí thajským bathem (100 bathů je 68 Kč). Na místě můžete směnit za eura, či za dolary. Obecně platí, že od severu k jihu se ceny zvyšují. Pěkný přehled cen a dalších informací najdeš ZDE. Ceny jsou uvedené z roku 2013, nicméně je to stále hodně podobné. Vízum do Thajska za účelem turistiky do délky pobytu 30 dní není. Do své lékárničky si přibalte léky na žaludeční nepříjemnosti. Očkování je doporučené jen břišní tyfus a žloutenka AB.