Půjčovna vybavení Kontaktuj nás

Vietnam kite trip

Vánoční shon a Silvestr nás tady neba. A proto jsme se vydali objevit a prozkoumat kitové možnosti do Vietnamu. S vidinou modrého moře, stálého větru a neustále plnými břichy PhoBo a asijských dobrot jsme plni očekávání vyrazili na východní polokouli. Skutečnost byla trochu jiná a začátek složitější než jsme očekávali! Stálo to ale za to?

Vietnam Kite Trip from BUSSAN on Vimeo.

Vítr a kitespoty

Kdy se vydat za větrem do Vietnamu – ideální doba je 2x do roka – od druhé poloviny prosince do března, kdy fouká severní vítr a dále pak v letním období od května do srpna, kdy fouká vítr z jihu.

Jakou velikost draka brát s sebou? – na severní vítr doporučuji velikosti draků spíše menší 6-10. My si vezli 9 a 12 a ujezdili jsme oba draky. Nicméně obecně tam fouká silněji. Jezdily se na spotech hodně 7ky a 9ky.

Interaktivní mapa našeho putování

MUI NE

Při zadání do vyhledávače „kite vietnam“ na vás jako první a asi i jediné vyskočí Mui Ne „mecca kiteboardingu“. Zatím je Vietnam z velké části turismem nedotčen, ale neplatí to však pro Mui Ne. Od centra vesničky směrem na jih, kde se nachází turistické centrum – hotely, ubytování a restaurace, je pobřeží lemováno dlouhou písečnou pláží, kde potkáš mraky kiterů. Moře hnědé a rozbité, vítr poměrně dobrý a stabilní. Spoty jsou narvané a tak tam fungují „startovači“ (týpek, který má na starost řídit přistávání a startování draků, aby tam nedošlo zbytečně ke kolizi). Na pláž se dostaneš přes jednotlivé resorty a před každým resortem to má pod palcem nějaká kitová škola a za to, že si tam budete moc rozložit draka se jim platí menší poplatek.

Za Mui ne směrem na sever se dá kitovat u hotelových resortů. Ale pláž je kolem hodně špinavá a plná odpadků. Ještě více na sever je další možnost kitování.

Nám se to tu zcela nezamlouvalo. Mui Ne je oblíbené především u ruských turistů, kteří to sem nemají daleko a je tu pro ně levno. Někteří Vietnamci už na tebe hážou slovíčka v ruštině a my chtěli poznat tak trošku „pravý“ Vietnam a jeli dále na sever.

PHANG RANG 

130 km severně od Mui Ne leží městečko Phang Rang. Informací jsme příliš nikde nenašli a tak se musí objevovat.

Kitová základna se jménem Ninh Chu Bay Beach Club and Bar. Tato kitová základna leží v pěkné zátoce do které však fouká pouze jižní (tedy letní) vítr – kitovat se zde nedalo. Ale jako místo, kde se scházejí kiteři, kde se dá najíst, zahrát kulečník, nebo např. strávit Silvestra doporučujeme i v zimě.

U Long Thuan Resort v jižní části města Phan Rang se nacházel další z kite spotů. Využívali jsme bez problémů (za útratu na baru) i hotelový bazén. Obrovskou nevýhodou byly rybářské sítě, které ohraničovali prostor pro nás kitery. Do sítí se člověk rozhodně nechtěl zaplést a tak jsme měli prostor cca 300metrů od břehu, kam se dalo jet. Naštěstí kiterů v Phang Rang ještě není tolik, takže nám to stačilo.

Kite spot „ FEE“ – další kitová základna, kde se dá jezdit na severní vítr. Je to laguna, kde při odlivu se nedá kvůli nízkému stavu vody jezdit. Jakmile však hladina stoupne, jezdíte na absolutním flatu. Laguna je obrovská a vzadu je ohraničena reefem, který se při vyšším stavu vody už dá hladce přejet a tady si můžeš zařádit na vlnkách na moři. Platí se zde za „vstup“ 50 korun na osobu. A k dispozici je sprcha, hadice se vzduchem, záchody a bar, kde se může člověk občerstvit. Velmi přátelské prostředí.

Spot u ostrůvku Hon Deo – hledání tohoto spotu nám zabralo chvíli času, zabloudění ke hřbitovu a málem i zahrabání motorek v písku. Ale našli jsme. Krásné místo s výhledem na ostrůvek, kde se jezdilo na flatu a vlevo od ostrůvku se tvořily vlnky. Asi 500 metrů dolů po větru jsme viděli další kitery řádit na vlnovém spotu.

Několik dalších spotů se nachází cestou na sever – u městečka Thai An. Odtud jezdily skupinky kiterů downwind až do zátoky k Fee.

Vlnový spot na severu národního parku Nui Chua. Cestou z okružního výletu na motorkách jsme se vraceli kolem moře nádhernou silnicí která vede podél pobřeží přírodního parku Nui Chua přes městečko Vinh Tien. Tady leží nádherná zátoka a vlnový spot.

Poučení – pumpu s sebou! V rámci ušetření místa v báglech jsme si chytře nevezli z ČR pumpu a čekali, že na spotech si ji vždy půjčíme. Na spoustě spotů ale nebylo od koho.

 

Ubytování a jídlo

Ubytování seženeš poměrně levně. Obyčejný pokoj se sociálním zázemím tě vyjde na 250 Kč na noc pro dvě osoby. Hledali jsme ubytko buď přes booking.com, nebo přímo na místě. Často narazíš na hodinové hotely (jsou nabízeny i na booking) ale není to vysloveně žádný nevěstinec. Jen místní rodiny žijí na hromádce třeba i desetičlenné rodiny v malé chýši a tady mají prostor na rozšiřování počtu členů rodiny.

Jídlo – velká očekávání a počáteční rozčarování. Vietnam je obrovský a jiné chutě jsou v severní části a jiné zas v jižní. Jídlo si musí člověk tak nějak dochutit sám – citrón, chili, bylinky. Vše co vám k tomu donesou teprve udělá tu opravdovou chuť. Naším oblíbených jídlem se stal v PhanRang „palačinkárna“ kde do těsta byli vloženy krevety a chobotnice, a to se namáčelo do pálivé omáčky a zapíjelo pivem (cena 25,- za porci). Vietnam je obrovský a v každé oblasti jsou trochu jiná jídla a dochucovadla.

Káva. Typická vietnamská káva je s hustým kondenzovaným mlékem na dně sklenky. Mléko se zalije přes speciální překapávač místní kávou a vy si do toho naládujete led. Pro nás absolutní mňamka a cena je 15-20 korun.

Jižní Vietnam

Ho chi Minh je rychle se rozvíjející metropole s 8,5 miliony obyvatel. V centru jsme prošli pár hlavních památek, dali si první PhoBo a po dni a půl už jsme frčeli pryč.

Okolí Mui Ne. Proudí sem davy turistů a  tak i hodnocení na trip advisoru jsou výborné. Místní atrakce v podobě červených a bílých dun v okolí Mui Ne nalákají k návštěvě. Není to špatné, když si člověk přivstane a vydá se k nim na východ slunce než přijedou mraky autobusů s turisty a selfie tyčemi. Pokud tedy chcete poznat pravější Vietnam a lepší kitespoty, tak se vydejte rovnou více na sever.

Mimo kitové dobrodružství jsme podnikli okružní výlet na motorkách MuiNe – PhanRang – Dalat – Nha Trang – Phan Rang – Mui Ne. Na cestování na motorce si rozhodně pořiďte roušku. Prach a smog je všudypřítomný a roušky navíc dělají v milionech barevných šik variacích.

Phan Rang je městečko zatím málo prošpikované turismem. Místní lidé neuvěřitelně milí, na místních trzích nakoupíš ovoce, co hrdlo ráčí a za městečkem stojí věže z období Chamské říše Po Klong Giarai, na které doporučuji si přivstat a vydat se na východ slunce. Ve městě se staví další chrám v výstupem na kopec a pěkným výhledem na město.

Dalat – horské město Dalat není žádná vesnička, žije zde 400 tisíc obyvatel. A co doporučujem? Projet se na motorkách kolem jezera Ho Xuan. Na jeho východním cípu si můžete dát kávu a zajít do květinové zahrady. Mezi památky patří kostel (tzv.Chicken Church), dům Crazy House a noční trhy v centru Dalatu jsou zážitek.

Okolí Dalatu – kousek od Dalatu leží vodopády Datanla. Jsou v oblibě a dosahu turistů. Dolů ke spodnímu vodopádu se tedy můžete dostat: 1.část – sjet na bobové dráze, 2.část – sjet lanovkou, 3.část – sjet výtahem. Opravdu! Nicméně když už jste tu, tak bobová dráha nás docela bavila.

Za dalšími vodopády Pangour jsme si už museli poměrně velký kus dojet na motorce.  Lidí nebylo moc a podívaná opravdu krásná. Na koupání by si do té hnědé vody nikdo ani netroufl, ale aspoň jsme svlažili nohy u padajících pramenů.

Cibetková káva – kousek za Dalatem se nachází farma s cibetkami, kde vás provedou a můžete ochutnat a koupit si poměrně velmi lacino pravou cibetkovou kávu.

Jak se vyrábí Cibetková káva na farmě ve Vietnamu? from BUSSAN on Vimeo.

Nha Trang – Cesta z Dalatu do Nha Trangu patří k jedné z nejhezčích vyhlídkových silnic ve Vietnamu a je opravdu krásná. Samotný Nha Trang nás neuchvátil. Pobřeží s pěknou pláží je lemováno mnohapatrovými hotely a budovami. V samotném městečku nic extra zajímavého není. Člověk se tu dobře nají, okoukne další věže Chámské říše a mizí rychle pryč. Příjemné je dát si kávičku na vyhlídce Hon Chong. Z Nha Trang zpět do Phan Rangu určitě stojí zato jet podél pobřeží přes národní park Nui Chua a dojedete zpět do Phan Rang.

Důležité informace a zajímavosti

Náboženství – 95 procent vietnamců jsou ateisté, 2 procenta budhisté a 1 procento křesťané. Pokud jste tedy zvyklí z Thajska či Bali na jistou spirituální a chrámovou atmosféru, bude vám tu něco chybět. Chrámy a kostely se tu sice čas od času nachází, ale působí to trochu vyumělkovaně a nepřirozeně.

Doprava – vcelku dobře fungující autobusová a vlaková doprava. Autobus z HoChi Minh city do Mui Ne stojí 150 Kč na osobu a je v lůžkové úpravě. Půjčení motorky vychází na 150-200 Kč/den. Záleží v jaké oblasti si jí půjčujete. Opravy, které vám po cestě neminou – zalepení díry v kole 20 Kč a následná celá výměna pneu (kvůli špatnému zalepení) 400 Kč.

Řídit v tomhle dopravním chaosu není úplně pro každého. Chce to hlavně nikam nespěchat, předvídat na dvacet minut dopředu a počítat naprosto se vším!

Očkování – doporučené očkování je určitě na žloutenku AB a na břišní tyfus.

Vízum – do Vietnamu je nutné vízum. Nedoporučuji si ho zařizovat přes agenturu – levnější variantu si zvládnete vyřídit bez problému sami. My využili tzv.zvacího dopisu. Od února 2017 platí nově Evíza. Pro víc infa o vízech a pěkném popisu jeho vyřízení mrkni sem nebo sem.

Měna – národní měna je vietnamský dong. Jedna koruna je cca 1 000 dongů. Přepočítání na místě je tedy jednoduché. Bez problému se dá platit i americkými dolary.

Dýška –V turistických oblastech už se dýško od vás očekává. V místech odlehlejších vůbec ne. Stejně tak si dejte pozor v turistických oblastech na podvodníky a švindlíře, co vás jako turisty chtějí obrat.

Internet – mimo letiště je problém v menších městech sehnat SIM kartu s internetem. Na letišti koupíte 3GB za cca 10 dolarů. Ale pozor!! Platnost simky je často jen týden a pak se zablokuje!

Vietnam je krásná země, ale jako v celé Asii je tu velký problém s odpadky a plasty. Koupání v moři, kde se vám lepí igelity na nohy tu není vyjímkou. Plasty podél cest, plasty na plážích, plasty všude. Místní lidé plasty pálí na malých ohýncích rovnou u svých domů a smrad a kouř cítíte téměř všude a nonstop. Na druhou stranu krásná příroda, milí lidé a výborné jídlo a spousta zážitků.

Navštívili jsme pouze jižní část Vietnamu, všechny poznatky jsou tedy z posbírány pouze z malé části této obrovské země. Informace jsou z našeho tripu v roce 2017. Od naší návštěvy se mohlo jistě již spousta věcí pozměni. Ale i tak snad článek pomůže při tvojí výpravě za dobrodružstvím a budeme rádi, když nám napíšeš info ať ho můžeme držet aktuální i pro další kitery.

Vyber si svůj další kite trip a přidej se! 

 



2014-2024 © Bussan - Way to adventures

S dobrodružstvím v navrhnul drdek.cz