Půjčovna vybavení Kontaktuj nás

Kite na Sardinii- tipy a informace

Sardinie oprávněně láká svoji přírodou, „karibskými“ plážemi, krásnými městečky a kitery především mnoha větrnými dny. Chceš se dozvědět vše o kiteboardingu a kitespotech na Sardinii ale také o tipech na výlety, památky a zajímavá místa?

Zevl a kite trip Sardegna tour 2014 from BUSSAN on Vimeo.

Sardinie

Ostrov patřící Itálii. Leží ve Středozemním moři a dostat se na něj můžeš buď letecky a to hned na jedno ze tří letišť, které tu jsou – Alghero, Olbia a Cagliari. Nebo pak trajektem, který sem jezdí jak z Itálie, tak z Francie. Více infa níže v dopravě.

 

Kiteboarding

V sezóně (červen-září) je kiteboarding na veřejných plážích zakázán. I tak se ale svezete na některých kite spotech, kde je vyznačená kite zóna. Mimo-sezóna je ideální volba pro kite trip. Velká výhoda mimo-sezóny jsou nepřeplněné pláže, levnější ubytko i restaurace. V květnu a říjnu jsou teploty většinou mezi 25-30 stupni. V říjnu musíte počítat ale i s přítomností chladnější fronty (na mikinu). Dlouhé neopreny nejsou k zahození.

Kite spoty

A jak funguje na Sardinii vítr? Převažuje zde severozápadní Mistrál, který je chladnější a Sirocco, který vane z jihovýchodu a je teplejší. Orientujeme se podle předpovědí z Windguru, Windfiner a dalších webovek. Statistiky ukazují, že tady fouká 70% dní. Tedy z deseti dní by mělo být sedm větrných. Ideální je zakotvit u jednoho z kitespotů a doufat, že převaha větrných dní bude tam. Pokud však předpověď určí jinak, je nutné se přesunout na jiný spot. Sardinie je poměrně veliká (cca 120 na šířku a na dýlku 300km). Auto se hodí. Pokud není na předpovědi fronta, může ještě někde fungovat termika (La Cinta).

Ideálem je přejíždět podle směru větru na jednotlivé spoty a spát v karavanu nebo vedle auta. Kdo si chce dopřát ubytko, je dobré zakotvit u jedné z kitovacích pláží a za větrem dojíždět.  

La Cinta: Dlouhá, široká a krásná písčitá pláž u městečka San Teodoro. Dobrá na učení – je zde dostatek prostoru a ještě 20 metrů od břehu dosáhneš na dno. (JV a V vítr)

 La Caletta: Dlouhá písčitá pláž na východním pobřeží zhruba 5 kilometrů jižně od městečka Posada. U břehu se tvoří příjemné pravidelné vlnky. (JV a V vítr)

Valledoria: Kousek od centra městečka leží pláž di San Pietro, kde se dá kitovat jak na moři, tak na flatu v malý zátočině. Flat není bohužel moc velký, takže když se nezadaří a dorazí hodně kiterů, je v něm poměrně narváno. Flat je ideální pro učení začátečníku. Na moři se při dlouhodobějším silnějším větru vytvoří poměrně velké vlny a troufnou si do nich jen otrlejší kiteři. (Z a SZ vítr)

 Porto Pollo: Porto pollo je rozděleno tzv. kosou na dvě části, kde po pravé straně mohou jezdit jen windsurfaři a vlevo kiteři. Trošku nefér, poněvadž vlevo je moře poměrně rozbité, ale co naplat. Vítr je tu většinou hodně nárazový, k tomu rozbitá voda. Tento spot je populární, ale pro mě rozhodně není na prvním místě. Je zde vyhrazeno i místo pro plavce a plážové povaleče, kterému se pokus na kitu vyhnout. Funguje zde několik kite škol. (Z a SZ vítr)

Rena Majore: Spot pro pokročilé, co se rádi svezou na vlnách. (Z-SZ vítr)

Punta TrettuNejlepší spot z jihu ostrova. Když fouká západ, tak za kosou je krásný flat. (Z vítr)

 

 

Doprava, strava a ubytování

Doprava – letecky se společností Ryanair z Bratislavy je možné sehnat zpáteční letenky i za 100 eur. Z Prahy se dostanete se Smartwings zhruba za 6000 Kč. Autem z Prahy do Livorna (1100km) a trajektem přes noc do Olbie. Lístky na trajekt koupíš u Moby, nebo u Sardinia ferries.

Strava – Piza, pasta a zmrzlina! Ne jen o tom je Sardinie.

Ubytování – Mimo sezónu není problém sehnat ubytko kdekoliv a ceny se pohybují od 12-25eur za osobu za noc.

Kam na Sardinii

Záleží, kde si určíš svůj základní tábor a odkud budeš vyjíždět na výlety. Při více dnech bezvětří doporučuji objet sever ostrova ze západu na východ. V tomto směru jsou i níže popsané tipy. Není zde zahrnut celý ostrov, jako kiteři čekající na vítr si netroufneme opustit větrný sever na více dní…

Města

Bosa je malé městečko na západní straně ostrova. Nad pestorobarevnými baráčky se tyčí hrad a městečko je obehnáno řekou s pěkným nábřežím. V okolí Bosy jsou i surfařské spoty. Pokud máš cestu kolem tak za krátkou zastávku to stojí.

Alghero na severozápadě ostrova. Krásné historické město, které je obklopeno hradbami a najdeš v něm mnoho památek a pěkných uliček. Je u něj i pláž, která nepatří mezi top, ale na rychlou koupačku stačí.

Castelsardo – pokud putuješ po severním pobřeží, nenech si ujít tohle město s uzoučkými uličkami a hradem. Na prohlídku s italskou zmrzlinou a kávou postačí dvě hodinky.

Olbia na severovýchodě ostrova. Je tu letiště a přístav. Není v něm nic extra zajímavého, doporučujeme se raději vydat na blízké pěkné pláže (viz. popis níže).

Pláže 

La Pelosa-Stintino – severně od Alghera leží výběžek s městem Stintino. Pokračuj dále za město a dojedeš až k pláži La Pelosa. Krásné dvě plážičky, kdy z jedné z nich si můžeš přeplavat až na ostrůvek se strážní věží. V mimosezóně už jsou restaurace povětšinou zavřené, ale o turisty naštěstí taky nezavadíš. Doporučuji si vyběhnout skalnatý kopeček, který je asi 200 metrů od pláže a užít si západ slunce nad mořem.

Costa Paradiso –  Po cestě z Valledorie po pobřeží směr město Santa Teresa se zhruba v půli nachází resort Costa Paradiso. Nelekni se na začátku brány s hlídačem. Jedná se o resort vilek a soukromých pozemků, nicméně přístup k pláži mají všichni. Drž se vlevo a dorazíš až na parkoviště, kde jsou toalety a stánek s občerstvením. Pěšky se vydáš doleva po cestičce lemované dřevěným zábradlím a dorazíš na krásnou pláž obklopenou červenými skalami. Kdo má chuť může si na skalách zalézt nebo si z nich zaskákat do vody. Přespávání jedině na tajňačku a přímo na pláži (rozhodně ne na parkovišti), to už se hlídačům areálu příliš nelíbí.

Smaragdové pobřeží – asi nejvyhlášenější pláže na Sardinii vůbec. Opravdu tu najdeš krásné smaragdové moře a díky mimosezóně se tu nemusíš s nikým mačkat. My si oblíbili výběžek Capricciolli, ale určitě najdeš podél pobřeží i další super pláže a místa.

 Pláže v okolí San Theodora – díky ostrovu Isola Tavolara, který se vyjímá nad moře asi 500 metrů od Sardinie, dostávají pláže v okolí San Teodora nový výhledový rozměr. Porto Taverna – na parkovišti kempují obytňáci a na pláži funguje bar. Cala Gilgolu, Cala Coda Cavallo, Porto Brandinchi a další pláže v okolí stojí za to. Stačí si jen vybrat.

Cala Gonone – Asi hodinu a půl autem ze San Teodora a dorazíš na další vyhlášené místo, a tím je městečko Cala Gonone. U městečka je pár krásných pláží, ale na zajímavější pláže, které jsou se dostaneš buď lodí nebo trochu delší procházkou podél pobřeží. Asi nejznámější je Cala Luna, kterou obklopují skály z obou stran.

Ostatní

Maják u Alghera, Grotta di Nettuna a ferrata Del Cabriol – z Ahghera asi 40 minut autem na výběžek Capo di Caccia. Na výběžku leží maják a jeskyně Grotta di Nettuno. K jeskyni se schází asi po 654 schodech a vstup do ní je 13 eur. Prohlídky se konají každou hodinu (v mimosezóně první prohlídka v 10:00). Na výběžku leží i via ferrata del Cabirol s krásnými výhledy na útesy pod tebou. A jak se dostat na ferratu? Od majáku cestou zpět vyjedeš na panoramatickou cestu (jediná a první odbočka doleva, je značená) a z jediného parkoviště se vydáš po cestičce do kopce směrem k útesům (cca 20 minut) až dojdeš k nástupu ferraty. Ta trvá zhruba 1,5 hodiny. Je obousměrná, není příliš náročná a výhledy stojí za to.

Capo Testa – moje oblíbené místo na Sardinii. Kamenný poloostrov na severním výběžku ostrova. Leží na něm maják a užiješ si tu překrásný západ slunce. K tomu tu vyčnívají kameny a balvany z vody a dá se po a z nich parádně skákat a lézt. Jak se k nim dostat? Dojedeš na poloostrůvku k jedinému parkovišti a pěšky projdeš kolem restaurace s vyhlídkou. Po její pravé straně se dá sejít k moři a projít kolem dvou malých pláží dále ke kamenům. Vede tu několik cestiček, a když se budeš držet vlevo a pak si trochu „zalezeš“… jsi na místě. Enjoy!

Palau – V městečku Palau na severu Sardinie, cca 15 minut autem z Porto Polla, je vyhlídkové místo a přírodní úkazy v podobě kamenů. Nejzajímavějším z nich je kámen ve tvaru medvěda. Vsup je 3 eura, nicméně se dostaneš pouze ke kameni a pod něj, takže jeho celkový tvar si neužiješ. Pro dobrodruhy je možná zajímavější varianta si přivstat a jít tam mimo prohlídkovou dobu – na medvěda si vylézt a bez okřikování hlídačů vylézt i mimo ohraničený prostor a podívat (vyfotit) si ho z dálky. Hned vedle medvěda je stará pevnost, která také stojí za prozkoumání.

Teď už zbývá jen vyrazit a užít si kitovačku a ostrov NAPLNO! My se chystáme tradičně na první dva tejdny v říjnu, tak se přidej!



2014-2024 © Bussan - Way to adventures

S dobrodružstvím v navrhnul drdek.cz